Dach to element budynku, przez który może wydostawać się najwięcej ciepła. Wynika to nie tylko z jego dużej powierzchni, ale także z cech konstrukcyjnych. Ocieplenie dachu nie należy do prostych zadań. Przede wszystkim chodzi o to, by materiał izolacyjny był idealnie spójny i nie sprzyjał powstawaniu mostków cieplnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ocieplania poddaszy. Te pomieszczenia mają zwykle nieregularny kształt, dlatego wybór odpowiedniej izolacji musi go uwzględniać.
Piana PUR oraz granulat z wełny sprawdzają się w tym kontekście bardzo dobrze. Przede wszystkim sposób ich aplikowania, czyli metoda natryskowa, pozwala na umieszczenie materiału nawet w trudnodostępnych miejscach. Dzięki temu ocieplanie dachu przy wykorzystaniu omawianej metody daje tak dużą skuteczność.
Warto również wspomnieć o szybkości prowadzenia prac izolacyjnych. Tutaj także piana PUR wypada bardzo korzystnie. Aplikacja trwa krótko i nie wymaga żmudnego sprzątania po jej zakończeniu. Ocieplanie dachów pianą PUR to metoda uniwersalna. Sprawdzi się w domach mieszkalnych, jak również w obiektach przemysłowych czy inwentarskich.
Ocieplenie dachu pianą PUR i granulatem wełny
Izolacja dachu w domu mieszkalnym może zostać zastosowana na różnych powierzchniach w zależności od przeznaczenia i spodziewanego efektu.
Możemy zatem mówić o kilku możliwościach izolacji dachu:
Izolacja stropu / jętki / podłogi to często pomijana sfera w etapie budowania i renowacji budynków.
Izolacja poddasza po połaci dachu od wewnątrz między krokwie.
Izolacja dachu od zewnątrz jeśli nie ma możliwości wykonania izolacji od wewnątrz budynku.
Każdy obiekt mieszkalny jest inny i należy podejść do inwestycji indywidualnie.
WAŻNE!!!
Pamiętajmy, że pożądana grubość i – co za tym idzie – efektywność izolacji nie zależy od grubości krokwi czy belki czy innych elementów konstrukcyjnych a od grubości izolacji i jej współczynnika!
Przykład grubości izolacji – porównanie:
15 cm grubości piany zamknięto komórkowej (ƛobl.= 0,023)
Odpowiada
24-25 cm grubości piany otwarto komórkowej (ƛobl.= 0,037)
lub 24-25 cm wełny (ƛobl. = 0,038)
ƛobl. to jest tzw. lambda obliczeniowa i jest to parametr przewodności cieplnej. Ten parametr jest niezmienny i trwale przypisany do danego materiału. Lambda obliczeniowa jest zastępowana nazwą lambda starzeniowa i znaczy to samo.
UWAGA !
1) Do obliczeń nie używamy lambdy tzw. początkowej, której parametr jest lepszy niż przy tzw. lambdzie starzeniowej !!!
2) NIE MOŻNA MYLIĆ ƛobl. Z OPOREM CIEPLNYM R, który wynika właśnie z wartości ƛ i grubości zastosowanej izolacji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ocieplania dachu pianą PUR, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania, a także pomożemy Ci podjąć decyzję, czy taka metoda izolacji sprawdzi się w przypadku Twojego budynku.